Przeskocz nawigację

Wystawa w Aneksie GSW

PARHELION

Wystawa Pauliny Ptaszyńskiej 

 

Wernisaż: 18 stycznia godz.18.00
Wystawa czynna do 14 lutego, 2018r.

 Aneks GSW, pl. Teatralny 12, Opole.

 

W projekcie „Parhelion" artystka przenosi do przestrzeni Aneksu fantomowe słońce, które rozświetla i wypełnia całą przestrzeń ekspozycyjną. Parhelion, nazywany słońcem pobocznym, jest określeniem zjawiska optycznego występującego w atmosferze, dającego złudzenie powstania jasnych świetlnych plam, tworzących się zwykle, symetrycznie po obu stronach słońca.

Paulina Ptaszyńska urodzona w 1986 roku w Ząbkowicach Śl. Absolwentka Liceum Plastycznego  w Opolu. W 2011 roku ukończyła z wyróżnieniem Instytut Sztuki Uniwersytetu Opolskiego ze specjalnością Projektowanie Graficzne i Nowe Media. Jej praca dyplomowa pt. Obecność symulowana została uznana za najlepszy dyplom artystyczny zrealizowany na kierunku Edukacja Artystyczna na ogólnopolskim konkursie Projekt Edukacja Artystyczna. W 2014 roku zdobyła nagrodę Grand Prix na opolskim Salonie Jesiennym, a w 2017 roku nagrodę Prezydenta Miasta Opola  i wyróżnienie Galerii Sztuki Współczesnej. Laureatka II edycji konkursu Nowe Opole, organizowanego przez Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu. Zajmuje się działaniami z zakresu nowych mediów, instalacją multimedialną i projektowaniem graficznym. Jest współautorką projektów mappingowych: Botanika, Korowód, Statek Odyseusza, Postkarnawał, Duch Teatru realizowanych we współpracy z różnymi instytucjami  oraz scenografii multimedialnej do spektakli OFF NiepodległośćRozmowy
z diabłem
, realizowanych dla Teatru Witkacego w Zakopanem. Współautorka warsztatów mappingowych przy edycjach MediaLab Obóz Kultury 2.0 w latach 2011-2013. Od 2012 roku zawodowo związana z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Opolskiego.

_____________________________________________

 Artystka jest laureatką wyróżnienia GSW na Salonie Jesiennym 2017.