Przeskocz nawigację

WYSTAWA W ANEKSIE GSW

Wystawa
„All Towels Must Fall"

autorstwa Ewy Sadowskiej

Wernisaż: 16 marca 2017 roku, godz. 18.00

Galeria Aneks GSW, pl. Teatralny 12, Opole

Wystawa czynna codziennie do 17 kwietnia 2017 roku w godz. 10.00-24.00 (projekt nie wymaga wchodzenia do galerii Aneks, widoczny poprzez szybę galerii)

___________________________ 

"Cześć,

można powiedzieć o pozornej prywatności i generalnie o tym co sama zauważyłaś w tym projekcie.

Dla mnie to jest  trochę odwrócenie roli internetu, taka postawa "chcę ale się boję" albo "trochę chcę a trochę nie", która w necie jest właściwie niemożliwa, a która mi towarzyszy w ogóle i którą chciałabym podkreślić w kontraście do tego, czego się oczekuje od (chyba szczególnie młodych) artystów, czyli jakiegoś radykalizmu, świeżości propozycji i odwagi.

Mnie w tym projekcie interesuje głównie to, co będę pisać i jak ta sytuacja na mnie wpłynie. To miało być podniesienie waloru treści, które na ogół pozostają prywatne, z których często następnie coś się rodzi, którymi mam ochotę się dzielić czy dyskutować na ich temat, a jednocześnie bardzo się wstydzę.

To jest też gra z instytucją, z zaufaniem do artysty, przecież Wy nie wiecie co ja tam będę wypisywać. Ja sama nie wiem co wyniknie z tego, że praktycznie przez trzy tygodnie muszę produkować treści na wystawę.

Odnośnie wieży z papieru to jest to próba fizycznego przedstawienia jakiegoś "współczesnego symbolu" który wydaje mi się w tym momencie oczywisty - jako formalne przedstawienie treści produkowanych nieświadomie w internecie, ale też przemawia do mnie skojarzeniami z korporacją i nadmiarem pracy, mam wrażenie, że widziałam przedstawienie takiego obiektu milion razy (ale to nieprawda, w każdym razie nie na żywo), podobnie jak np. górę monet. Mam jeszcze taką praktykę recyklingu w sztuce, myślę że to częściowo wynika z braku hajsu, robienie z czegoś, co już kiedyś powstało zamiast tworzyć od zera i lubię wiedzieć, że to, co robię, może zostać wykorzystane w inny sposób."

Z korespondencji mailowej autorki z kuratorką projektu.

 _____________________________

Komentarz autorki: 

„All Towers Must Fall" to tytuł albumu zespołu, którego stronę najwyraźniej polubiłam kiedyś na Facebooku; mignął mi raz przed oczami podczas scrollowania i na długo zapadł w pamięć - z błędem (powielonym w tytule mojej wystawy). Projekt przygotowany dla Galerii Sztuki Współczesnej polega na tym, że przez czas trwania wystawy ściana galerii stanie się miejscem publikacji różnego typu treści, które przyjdzie mi do głowy zapisać w moim komputerze lub telefonie. Galeria Aneks GSW zamieni się w ekran rejestrujący online moją aktywność w Internecie.


Ewa Sadowska

Urodzona w 1989 roku w Lewinie Brzeskim. Ukończyła Liceum Plastyczne w Opolu i studiowała na takich uczelniach, jak Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Vysoká škola výtvarných umení w Bratysławie (w ramach programu Erasmus). Dyplom uzyskała na Wydziale Komunikacji Wizualnej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Obecnie realizuje program postdyplomowy „Kaolin - Art and Design in Contemporary Ceramics" w École nationale supérieure d'art w Limoges (Francja), z trzymiesięczną rezydencją w Jingdezhen Ceramic Institute (Chiny). Współtworzy zespół „Sorja Morja" z siedzibą w Warszawie.

__________________________

Artystka jest jedną z laureatek III edycji konkursu pt. ANEKS (wcześniej NOWE OPOLE). Wystawa drugiej laureatki rozpocznie się 11 maja. 

Kuratorka projektu - Agnieszka Dela-Kropiowska
_________________________

PROJEKT ODBYWA SIĘ POD PATRONATEM PREZYDENTA MIASTA OPOLA

SPONSOR: CEMENTOWNIA ODRA S.A.