Przeskocz nawigację

MOŻNA / platforma + master class z Alfredo Zinolą

można / platforma + master class z Alfredo Zinolą
dla artystów i edukatorów zainteresowanych kontekstami tańca współczesnego skierowanego do dziecięcego odbiorcy

____________________________________________

Termin: 26-27 października 2018
Miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu
Koszt: 200 złotych (dojazd, nocleg i wyżywienie we własnym zakresie)
Język: angielski

 

Platforma skierowana do osób zajmujących się sztuką - artystów wizualnych, tancerzy, aktorów, reżyserów i choreografów, osób zajmujących się muzyką, pedagogiką, edukacją i animacją kulturową.
Platforma służy wymianie artystycznej myśli oraz doświadczeń wśród uczestników, dla których ważny jest namysł nad sztuką współczesną, a zwłaszcza różnymi kontekstami nowego tańca dla dzieci. W ramach platformy odbędą się prezentacje, spotkania i warsztaty master calss z Alfredo Zinolą - wybitnym, bezkompromisowym choreografem i tancerzem, zajmującym się sztuką dla dzieci.

 

Zależy nam na lepszym poznaniu się środowiska artystyczno-edukacyjnego skupiającego się na tańcu współczesnym dla dzieci. Dlatego jako otwarcie cyklu działań chcemy zaproponować prezentacje uczestników inspirowane formułą Pecha Kucha, które będą okazją do przedstawienia swojej działalności. Natomiast spotkania o charakterze dyskusyjno-warsztatowym pozwolą na swobodny przepływ idei pomiędzy uczestnikami.

Tematem warsztaty mistrzowskiego Alfredo Zinoli będą zagadnienia obecności i bliskości, jako dwa ściśle związane z ciałem i ruchem w relacji z widzem. Artysta chce podzielić się doświadczeniami ze swojej pracy oraz metodami tworzenia. Warsztaty będą łączyły w sobie dyskusje, prezentacje nagrań i badań, z praktycznymi zadaniami ruchowymi. Dla Zinoli ważne jest skupienie się wspólnie z uczestnikami na poszukiwaniu odpowiedzi na dwa pytania:

 

- czego nie powinno pokazywać się dzieciom i dlaczego?
- w jaki sposób możemy rozwijać nowe metody pracy nad twórczością dla dzieci i jaki wpływ mają na to stereotypy i wyobrażenia dotyczące dzieci i dzieciństwa?

 

Platforma jest częścią wystawy pn. MOŻNA, w ramach której wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca organizowany jest projekt MOŻNA / w ruchu*. Częścią platformy będzie również oprowadzanie kuratorskie po wystawie. Aby wziąć udział w warsztatach można / platforma + master class z Alfredo Zinolą należy wysłać do końca dnia 14 października 2018 (niedziela) formularz zgłoszeniowy na adres mwolnicka@galeriaopole.pl z dopiskiem "można / platforma"

Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Dane do przelewu zostaną przesłane mailem wraz potwierdzeniem uczestnictwa.

____________________________________________

DOKUMENTY DO POBRANIA: 

REGULAMIN
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY NA WARSZTATY
oraz
ZGODA NA PRZETWARZANIE I WYKORZYSTANIE DANYCH OSOBOWYCH OBEJMUJĄCYCH WIZERUNEK
- KLAUZULA INFORMACYJNA RODO ZASADY PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH

____________________________________________

ZINOLA_PARTY 

fot. PARTY_Foto Katja Illner

Alfredo_Zinola

ALFREDO ZINOLA 

Alfredo Zinola włoski performer, choreograf, tancerz. Obecnie żyje i tworzy w Niemczech. Edukację taneczną rozpoczął w 2004 roku u włoskiego choreografa Raffaella Giordano. Studiował na Uniwersytecie Folkwang (Modern Dance Study) oraz Uniwersytecie w Turynie (Wydział Literatury i Filozofii, kierunek: komunikacja międzykulturowa). Jako performer współpracował min. z Angie Hiesl, J.Jaspers, G. Rossi, S. Sandroni, C. Hennermann, Kainkollektiv, C.ie 2+ i Stephanem Herwigiem. W swoich działaniach tanecznych i w sposobie tworzenia innych form artystycznych mocno opiera się na współpracy z innymi twórcami. W 2013 roku z Felipe Gonzálezem podjął się zdefiniowania na nowo pojęcia „spektakl tańca współczesnego dla dzieci" tworząc PRIMO - przedstawienie z podwodną choreografią skierowane do bardzo małych odbiorców (2-5 lat). Kontynuując własne badania dotyczące abstrakcyjnej formy, jako medium komunikacji empatycznej, stworzył w 2015 roku wraz z amerykańskim performerem Maxwellem McCarthym spektakl NERO. W tej pracy, ciemność staje się pustym płótnem dla wyobraźni, a ciała performerów pokazane są w kontekście obiektów odbijających światło w celu tworzenia lekkich form. Wspólnie z McCarthym stworzyli również spektakl odwołujący się do dziecięcej potrzeby tańca i zabawy pt. PARTY. W ramach europejskiego projektu Alcotra stworzył we współpracy z peruwiańskim artystą Ximena Ameri spektakl ATO, w ramach którego zorganizowali serię pokazów w prywatnych mieszkaniach, poddając analizie to, co prywatne i intymne, a publiczne. Jedną z jego prac dla dzieci eksplorujących zagadnienie - szczególnie interesujące dla Zinoli - odpowiedzialności społecznej twórcy, była BOMBA MIX dotykająca problemu stereotypów i strategii promocyjnych wymierzonych w dzieci. Prace Zinoli pokazywane są w Europie, Azji, Ameryce Południowej, Rosji i Australii.

https://alfredozinola.com/ 

____________________________________________

HARMONOGRAM

piątek 26 października 2018
18.00 wprowadzenie i przywitanie uczestników; prezentacje inspirowane formatem Pecha Kucha 20 x 20 (20 slajdów w 20 sekund każdy)
19.30 rozmowa z Alfredo Zinolą

sobota 27 października 2018
10.00-13.00 master class z Alfredo Zinolą
13.00-15.00 przerwa
15.00-18.00 spotkanie i dyskusja z uczestnikami oraz oprowadzanie kuratorskie po wystawie MOŻNA (prowadzenie Magda Wolnicka)
18.00-20.00 podsumowanie spotkania

 

 Zinola_scena 

 

 

*MOŻNA / w ruchu - projekt realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2018.

IMiT